Tak mało się wciąż mówi o okresie po porodzie. Ten okres od wieków pozostawał tajemnicą kobiet. W religiach chrześcijańskich jest to okres oczyszczania z grzechów. Kobiety zwykle były nieczyste i nie mogły wychodzić z domu. Moja babka opowiadała mi, że po krwawieniu pierwsze miejsce jakie mogła odwiedzić to kościół a dokładnie spowiednik. Aby się wyspowiadać ze swoich grzechów. Kobiety w tamtych czasach miały i łatwiej i trudniej. Nikt nie oczekiwał, że po 2 miesiącach wrócą do pracy, aktywności fizycznej, wyglądu sprzed ciąży.

W tym roku badacze zadali kobietom pytanie “Czego potrzebujesz najbardziej w połogu?”. Na pytanie odpowiedziało 800 kobiet z 15 krajów w 36 różnych badaniach. Kraje które wzięły udział w badaniu to na przykłąd: Szwajcaria, Brazylia, Anglia, Portugalia, Analiza wskazała czym jest okres poporodowy i jakie elementy mają największe znaczenie dla kobiet w czasie jego trwania.

“Faza poporodowa jest okresem znaczącej transformacji charakteryzującej się zmianami tożsamości, redefinicją związków, możliwościami rozwoju osobistego i zmianami zachowań seksualnych, gdy kobiety dostosowują się do „nowej normalności” w swoim własnym kontekście kulturowym. Kobiety opisują doświadczanie intensywnej radości i szczęścia, a także niskiego nastroju, niepokoju i depresji, często potęgowane przez uczucie silnego zmęczenia i wyczerpania. Kobiety często traktują priorytetowo swoje relacje z nowym dzieckiem i poświęcają własne potrzeby praktyczne i opiekę nad sobą na rzecz żywienia i bezpieczeństwa dziecka. Jednocześnie kobiety mogą mieć problemy z poradzeniem sobie z fizycznym i psychicznym wpływem porodu oraz brakiem możliwości przetworzenia związanych z tym uczuć. Obejmuje to negatywne odczucia związane z ich wizerunkiem ciała po porodzie. Aby poradzić sobie z tym okresem dostosowywania się, kobiety wyrażają potrzebę praktycznego, emocjonalnego i psychologicznego wsparcia ze strony członków rodziny, grupy rówieśniczej i źródeł internetowych, a także świadczeniodawców. Kobiety chcą również informacji i zapewnienia od dostawców opieki zdrowotnej dostarczanych w spójny sposób przez autentycznych, znanych dostawców, którzy uznają potrzeby matki i dziecka, w ramach dobrze wyposażonego i elastycznego systemu opieki zdrowotnej, który szanuje ich kontekst kulturowy.”

Bazując na tym co dla kobiet jest ważne, jak wygląda według badaczy z całego świata ten okres. Twórcy meta-syntezy opublikowali co według tego oznacza pozytyne doświadczenie w okresie poporodowym. Jest to:

“Pozytywne doświadczenie poporodowe to takie, w którym kobiety są w stanie dostosować się do swojej nowej tożsamości i rozwinąć poczucie pewności siebie i kompetencji jako matki, dostosować się do zmian w intymnych i rodzinnych relacjach, w tym relacji z dzieckiem, nawigować po zwykłych fizycznych i emocjonalnych wyzwaniach oraz doświadczać dynamicznego rozwoju osobistego, dostosowując się do „nowej normalności” macierzyństwa i rodzicielstwa w ich własnym kontekście kulturowym.”

Wrócę na chwilę do cytatu, bo chciałabym jednak rozszerzyć kwestię “rozwijania pewności siebie i kompetencji jako matki” w korelacji do “zapewnienia od dostawców opieki zdrowotnej dostarczanych w spójny sposób przez autentycznych, znanych dostawców, którzy uznają potrzeby matki i dziecka”. Kiedy przeczytałam ten akapit pomyślałam To strzał w 10! Badania nad karmieniem piersią pokazują nam, że najważniejszym czynnikiem sprzyjającym sukcesowi jest wsparcie medyczne i te mniej profesjonalne. W najnowszych raportach NHS można przeczytać plany dotyczące najbliższych 3-5 lat. Projekt ten nazywa się BetterBirths i jednym z jego głównych założeń jest kontynuacja opieki okołoporodowej – tzw. continious support, które oznacza, że idealnie jeśli przez okres ciąży, porodu i połogu z kobietą powinna pracować ta sama położna. Dzięki temu można uzyskać “zapewnienia od dostawców opieki zdrowotnej dostarczanych w spójny sposób“. Czego bardzo brakuje obecnie rodzicom na całym świecie. Tu często tą dziurę zapełniają doule lub prywatne położne, które pracują z rodzicami opd początków ciąży aż po 6-8 tygodni po porodzie a bardzo często jeszcze dłużej.

Główne tematy z meta-sytezy badań

1. Emocje w połogu

Kobiety doświadczają pełnego spektrum emocji od miłości i ekstazy szczęścia po niskie samopoczucie, smutek i poczucie ogromnej winy a także strach i lęk. To wszystko może być spotęgowane szczególnie u kobiet, które zostają mamami po raz pierwszy. Poczucie bezsilności i samotności moze rosnąć w społecznościach dużych miast i wysoko rozwiniętych krajach. To wszystko wynika z deprywacji snu i próby dostosowania się do nowej rzeczywistości.

Co my możemy zrobić aby pomóc kobiecie w tym okresie?
Być, wspierać i zapewniać, że robi wszystko dobrze. Jeśli szuka pomocy – pomóc jej tą pomoc zorganizować. Czy to pomoc w domu czy karmieniu piersią. Problemy z dostsowaniem się do nowego dziecka bardzo często wynikają z wygórowanych wymagań rzuconych na matkę. Matka w połogu powinna być w centrum uwagi, centrum wszystkiego. To pomocnicy mają sprzątać, karmić ją a nie trzymać niemowlę.

2. Relacje z bliskimi

Dostosowania emocjonalne i psychologiczne mogą być spotęgowane przez dostosowania społeczne i relacyjne oraz nagłe zmiany starych rutyn na nowe. Nie wszystkie relacje będą przebiegać gładko podczas tego okres. Bardzo łątwo o konflikty z partnerem lub o napięcia ze względu na konflikty z osobami bliskimi. Matki uczą się asertywności w tym okresie. Bardzo trudno im się odnaleźć w nowej roli matki, która wydaje się przejmować ich bycie kobietą. W niektórych kulturach podczas tego okresu kobiety są opiekowane przez całą rodzinę, pobyt w domu bliskich dla kobiety, która do tej pory była niezależna może powodować spory i niesnaski.

Co my możemy zrobić aby pomóc kobiecie w tym okresie?
Jeżeli rodzice nie chcą być odwiedzani przez pewien czas po porodzie należy ten czas uszanować. Jeżeli do tej pory byłyśmy niezależne zastanówmy się jak ma wyglądać pobyt naszej rodziny w naszym domu podczas tego okresu. Tylko dlatego, że rodzina nie chce wizyt nie znaczy, ze nie możemy aktywnie pomagać. Jedną rzeczą, która napewno jest ważna dla nich to czas z dzieckiem. Mozna podrzucić jedzenie, umówić się na sprzątanie czy zrobić i podrzucić zakupy.

3. Wioska – “It takes a village to raise a child”

Wsparcie rodziny, doświadczenia naszych matek i babek są dla nas bardzo ważne. Traktujmy je jak historie i lekcje ale nie jako pouczenia czy rady. Bardzo ważne jest też wsparcie profesjonalne, które otrzymujemy od pracowników służby zdrowia. Kobiety opowiadały w badaniach, że wsparcie i historie innych kobiet były dla nich niezwykle wartościowe. Niektóre kobiety chwaliły sobie kontakt online podczas gdy inne czuły się bombardowane informacjami i wzmagało to ich odczucia lękowe.

Co my możemy zrobić aby pomóc kobiecie w tym okresie?
Rozmawiajmy z kobietą po porodzie. Choćby przez parę minut. Pamiętajmy, żeby sprawdzić co u niej słychać. Bardzo ważnym jest aby zarówno jako rodzina lub profesjonalista nie wydawać swoich opini. Porada a opinia to zupełnie inne rzeczy i musimy się nauczyć je rozróżniać.

4. Ciało po porodzie

Kobiety czują się nieprzygotowane na fizyczne i psychiczne skutki porodu i porodu oraz przebieg powrotu do zdrowia w okresie poporodowym. Kobiety odczuwają niepokój związany z urazami, takimi jak rany cesarskie, uszkodzenia krocza, problemy z pęcherzem, krwawienie z pochwy i ogólny dyskomfort, a niektóre kobiety chcą więcej informacji od pracowników służby zdrowia na temat łagodzenia lub leczenia urazów fizycznych. Niektóre kobiety odczuwają potrzebę przedyskutowania swojego porodu ze świadczeniodawcą. Niektóre zmagają się z poczuciem wstydu, zażenowania i niepewności. Niektóre kobiety mają przekonania (związane z postrzeganą presją społeczną) na temat potrzeby utraty wagi i / lub odzyskania sprawności. Na pożądanie seksualne kobiet może wpływać niepewność co do ciał poporodowych lub zmiany w postrzeganiu ich ciał (takie jak piersi postrzegane obecnie jako nieseksualne).

Co my możemy zrobić aby pomóc kobiecie w tym okresie?
Wspierać, dbać i upewniać kobietę, że jej ciało jest świątynią a ona ma naprawdę czas na to by powrócić do formy. Jej ciało jest wspaniałe urosło, urodziło i żywi całkiem odzielną istotę. Czy może być coś wspanialszego. Upewniać, że jest piękna.

5. Opieka poporodowa

Opieka dobrej jakości w okresie poporodowym obejmuje ciągłość opieki świadczonej przez profesjonalistów, aby zapewnić relacje oparte na zaufaniu, spójne informacje oraz elastyczność i uznanie osobistych i kulturowych kontekstów kobiet. Kobiety mogą zmagać się z czynnikami organizacyjnymi, takimi jak wspólne pokoje i brak prywatności, oraz zakłócającymi rutynowymi procedurami szpitalnymi, takimi jak obchody oddziału i godziny odwiedzin. Kobiety mogą czuć, że nie otrzymały wystarczającego wsparcia z powodu wcześniejszego wypisania do domu, odbycia zbyt małej liczby wizyt poporodowych lub braku wsparcia na czas.

Co my możemy zrobić aby pomóc kobiecie w tym okresie?
Jeśli czujesz, ze Twoja klientka, partnerka czy siostra nie jest wystarczająco zaopiekowana przez system zdrowia pomóż jej wokalizować jej niepewności. Kobiety bardzo często wycofują się by nie sprawiać problemów. Pomóż jej przekazać do profesjonalistów co chce powiedzieć. Jako partner i rodzic dziecka możesz również umówić dodatkowe wizyty, wykonać te telefony i poprosić o dodatkowe wsparcie w połogu, karmieniu piersią.

Wnioski

“Skuteczne, odpowiednie kulturowo wsparcie rodzinne, społeczne i zawodowe oraz działania mogą pomóc kobietom przezwyciężyć wyczerpanie oraz stres fizyczny, emocjonalny i psychiczny we wczesnym okresie poporodowym. Jak przewidywano w poprzednim przeglądzie tego, co jest ważne dla kobiet w ciąży, dla kobiet w okresie poporodowym liczy się osiągnięcie pozytywnego macierzyństwa (w tym samooceny, kompetencji i autonomii matki). Ta recenzja dostarcza dowodów, że tam, gdzie proces ten jest pozytywny, powoduje również radość, pewność siebie i zwiększoną zdolność do wytrwania i odniesienia sukcesu w nowej zintegrowanej tożsamości „kobiety i matki”.”

Ten okres 6-8 tygodni po porodzie w wielu kulturach jest natualnie uznawany za okres ochronny. Kobiety głównie śpią, jedzą, leżą i zajmują się maleństwem. Cała rodzina krąży wokół kobiety i dostarcza jej wszystkiego czego ona potrzebuje.

A Tobie czego brakowało podczas połogu? Jak myślisz czy jest coś jeszcze co ma wpływ na to czy ten okres po porodzie jest pozytywny?

Źródła:

“What matters to women in the postnatal period: A meta-synthesis of qualitative studies” April 2020