Jesteś w ciąży i zapewne zastanawiasz się czy mozesz leciec odwiedzic swoja rodzine w Polsce. Zebralam dla Ciebie wszystkie informacja jakie udalo mi sie znalezc na temat najpopularniejszych linii lotniczych UK-PL a również troche informacji na temat podróżowania samolotem gdy jestes w ciąży.

  • WIZZ AIR

Przewoźnik ten daje zielone światło na latanie w ciąży do 34 tygodnia ciąży a potem najszybciej tydzien po porodzie.

Po 28 tygodniu wymagane jest zaświadczenie od prowadzącego ciążę o zdolności do podróżowania samolotem. Ważne: Takie zaświadczenie powinno być wystawione maksymalnie do 6 dni przed odlotem.

  • RYANAIR

Powyżej 28 tygodnia linie Ryanair wymagają od ciężarnej zaświadczenia o zdolności do podróżowania samolotem. W języku Polskim do pobrania pobrania TUTAJ! Ważne: zaświadczenie to powinno być wystawione nie wcześniej niz 2 tygodniem przed planowanym dniem podrozy.

Po upływie 36 tygodnia ciąży Ryanair odmawia świadczenia usług ciężarnej (32 tydzien w przypadku ciąży mnogiej)

Po porodzie możesz podróżować z Ryanair po upływie 24 godzin jeśli poród odbywał się siłami natury, po porodach z interwencjami medycznymi jak cesarskie cięcie – okres ten wydłuża się do 10 dni.

  • LOT

Ciężarne liniami LOT mogą podróżować do 32 tygodnia ciąży, powyżej 32 tygodnia muszą mieć zgodę lekarza na podróż według formularza, który możesz pobrać TUTAJ! z

Z noworodkiem mozna udac sie w podroz od razu po narodzinach, jeśli dziecko jest młodsze niż 7 dni również należy posiadać wypełniony formularz – do pobrania TUTAJ!

  • BRITISH AIRWAYS

Liniami British Airways możesz podróżować do 36 tygodnia ciąży (do 32 w ciazy mnogiej). Podróżując powyżej 28 tygodnia ciąży musisz okazać zaświadczenia od prowadzącego ciążę o Twojej zdolności do podróżowania samolotem. Ważne: orzeczenie od prowadzącego ciążę nie moze byc starsze niz 7-10 dni. Nie trzeba wypełiać formy ze strony przewoźnika, wystarczy odręczne zaświadczenie od Midwofe/Konsultanta.

KIEDY PODRÓŻOWAĆ?

Najczęściej doradza się kobietom by planowały loty na drugi trymestr ciąży, kiedy to mdłości nie powinny już tak dokuczać a brzuch jeszcze nie jest takim obciążeniem dla mamy. Oprócz tego w drugim trymestrze większość organów juz sie wykształciło więc jest to tzw “bezpieczny” okres.


Update listopad 2019

źródła:

http://www.who.int/ith/mode_of_travel/travellers/en/