Idą wakacje,  często pytacie czy możecie się opalać w ciąży.

Twoja skóra w ciąży jest bardzo wrażliwa, pod wpływem słoca możesz zauważyć jej kolor się zmienia. Czasem pojawiają się plamy. Opalanie w ciaży jest dozwolone, z umiarem i ostrożnością.

Plaża

Używaj filtrów mineralnych i pij przynajmniej 3 litry wody dziennie. Warto wspomnieć, że w opalaniu na plaży oprócz poparzenia, plam i ryzyka uaktywnienia raka skóry głównym bezpośrednim ryzykiem jest długotrwałe przegrzanie. Działanie wysokich temperatur wpływa bardzo niekorzystanie na działanie łożyska, może powodować skoki ciśnienia tętniczego u dziecka (dlatego porody w wodzie zawsze są kontrolowane pod kątem temperatury która nie powinna być wyższa niż 37 stopni). Używaj filtrów mineralnych, smaruj się zawsze 30-20 minut przed wyjściem na plaże i co ok 2h lub jak wskazuje producent na opakowaniu.

Solarium

Używaj kosmetyków, które sa odpowiednie do opalania na solarium, one odpowiednio przygotują skórę do opalania. Na wszelki wypadek skonsultuj swoje plany z położną. Czas spędzony na solarium, łącznie nie powinien przekraczać jednej godziny. Zawsze używaj kosmetykó regenerujących po opalaniu. Nie powinnaś korzystać z solarium częściej niż 1 raz w tygodniu.

Alternatywy:

Opalanie natryskowe

Dowiedz się czy w Twoim salonie używaja natrysków na bazie substancji DHA. Ta substancja jest naturalna, dozwolna w ciąży. W odróżnieniu od zwykłego samoopalacza natryskowe opalanie (airbrush tanning) nie zostawia śladów, smug, plam. Substancja używana nie zawiera tylu środków chemicznych i konserwantów. Przed zabiegiem powinien zostać wykonany peeling a łokcie i kolana posmarowane wazeliną. Zaletą tej metody jest przede wszystkim to, że nie da się jej zmyć, a znika ona w miarę złuszczania się naskórka.

źródła:
Czy można chodzić do solarium w ciąży?
https://www.nhs.uk/chq/Pages/955.aspx?CategoryID=54&SubCategoryID=131 http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/tanning-during-pregnancy/