Co to znaczy, że dziecko jest małe? Bo przecież dla jednej kobiety małe to będzie 2 kg a dla innej 3kg to będzie maluszek.

Nienarodzone dziecko jest małe, jeśli na danym etapie ciąży jego rozmiar lub szacowana waga na skanie są w zakresie najniższe 10% dzieci. Oznacza to najmniejszą dziesiątkę na 100 dzieci. Czyli mówimy tu o 10 centylu bądź niżej. Ocenia się wagę na podstawie przyrostu nigdy na podstawie jednego skanu. To znaczy, że aby ocenić czy dziecko rzeczywiście jest małe lub wykazuje organiczenia wzrostu, należy wykonać minimum 3 USG w odstępie 2 tygodni każde. Czasami jeśli jest alarmujący brak wzrostu decyzje mogą być podejmowane szybciej.

Na wagę dziecka ma wpływ wiele czynników, w tym:
• wzrost i waga – wyższe, cięższe kobiety mają zwykle cięższe dzieci
• czy Ty lub Twój partner byliście małym dzieckiem
• Twoje pochodzenie etniczne – na przykład kobiety z Azji Południowej zazwyczaj mają mniejsze dzieci (powinno być to oceniane indywidualnie i najprawdopodobniej ma związek ze wzrostem matki/ojca)
• liczba dzieci, które miałaś – jest pewna tendencja, że z każdą ciążą dziecko może być cięższe ale to zależy od wielu czynników takich jak Twój styl życia, dieta itp itd.
• czy Twoje dziecko jest chłopcem czy dziewczynką – chłopcy są zwykle ciężsi.

Jeśli Twoje dziecko jest na 10 centylu i powyżej i rośnie w swoim tempie a wszystkie inne parametry są w normie użyj metodologi BRAIN w komunikacji z personelem.

Twoje dziecko może być małe z powodu kombinacji powyższych czynników. Jeśli tak jest, Twoje dziecko najprawdopodobniej będzie zdrowe i nie będziesz musiała mieć wywoływanego porodu a nawet nie powinnaś tylko dlatego, że dziecko jest małe (lub duże).

Jednak czasami dzieci są małe, ponieważ nie rosną tak dobrze, jak się spodziewano. Nazywa się to „Ograniczony wzrost” (Growth restrictions). Przyczyny ograniczenia wzrostu obejmują
• łożysko nie działa tak dobrze, jak powinno – może to być spowodowane problemami zdrowotnymi, takimi jak wysokie ciśnienie krwi lub powikłania ciąży, takie jak stan przedrzucawkowy (możesz dowiedzieć się więcej o stanie przedrzucawkowym tutaj: www.rcog.org.uk/womens-health/clinical-guidance/pre-eclampsia-what-you-needknow); palenie, zażywanie narkotyków lub silna niedokrwistość mogą również wpływać na działanie łożyska
• infekcja w czasie ciąży, która może zaatakować dziecko
• rozwój dziecka z problemem rozwojowym lub genetycznym.

Czy mogę coś zrobić, aby zmniejszyć ryzyko?
Niektórych z tych zagrożeń nie można zmienić, wyeliminować, ale na niektóre masz aktywny wpływ:
• Ogranicz lub rzuć palenie – położna lub GP mogą skierować Cię po wsparcie, które pomoże Ci rzucić palenie.
• Nie używaj narkotyków rekreacyjnie, zwłaszcza kokainy.
• Prowadzenie zdrowego trybu życia i zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko urodzenia małego dziecka. ty więcej na ten temat można dowiedzieć się z informacji dla pacjentów RCOG Zdrowe odżywianie i witaminy suplementacja w ciąży: informacje dla Ciebie, które są dostępne na stronie: www.rcog.org.uk/womenshealth/clinical-guidance/healthy-eating-and-vitamin-supplements-pregnancy
• W przypadku zwiększonego ryzyka stanu przedrzucawkowego może być zalecane przyjmowanie małej dawki aspiryny (75 mg raz dziennie) od 12 tygodnia ciąży do urodzenia dziecka.

I teraz do brzegu. NICE mówi jasno. Punkt 1.2.7.1 mówi W przypadku poważnego ograniczenia wzrostu płodu z potwierdzonym upośledzeniem płodu indukcja porodu nie jest zalecana.
Możesz sobie to wydrukować jeśli będziesz mieć wizytę ze swoim konsultantem.

Niektóre z badań, wykazały, że tylko od 10% do 36% dzieci z masą urodzeniową poniżej 10 percentyla jest wykrywanych w czasie ciąży, Monier i wsp. (2014) stwierdzili, że tylko 21,5% dzieci, u których okazało się, że miało SGA (small by gestational age) podejrzewano o to podczas ciąży matki. Potwierdza to, że nadal nie jesteśmy zbyt dobrzy w wykrywaniu SGA, co jest jednym z problemów. I potwierdza, że wywoływanie porodu u 100% podejrzanych niesie ogromne konsekwencje dla tych 80% dzieci, które okażą się w zdrowej, normalnej wadze. Biorąc pod uwagę błędy pomiarowe (nawet usg 300-500 gram).

Jak zwykle w takich sytuacjach odsyłam gorąco do BRAIN i metod podejmowania decyzji. Warto też się zaopatrzyć w książkę AIMS Induction w połowie swojej ciąży, Indukcja porodu jest obecnie prawie tak samo popularna jak Cesarskie Cięcie. Powinnaś mieć wiedzę o obu porodach aby móc podjąć decyzje opartą na faktach medycznych a nie czyjejś opinii czy strachu.

Źródła:
https://www.nice.org.uk/guidance/cg70/chapter/1-Guidance#information-and-decision-making
https://www.nice.org.uk/guidance/cg70/resources/surveillance-report-2017-induction-of-labour-2008-nice-guideline-cg70-4353711085/chapter/Commentary-on-selected-new-evidence?tab=evidence
https://www.nice.org.uk/guidance/ng121/evidence/evidence-review-q-largeforgestationalage-baby-pdf-241806242780
https://www.sarawickham.com/research-updates/trying-to-identify-small-babies-during-pregnancy-may-do-more-harm-than-good/
https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/1471-0528.13148
https://www.rcog.org.uk/globalassets/documents/patients/patient-information-leaflets/pregnancy/pi-having-a-small-baby.pdf#:~:text=An%20unborn%20baby%20is%20small%20if%2C%20at%20that,baby%E2%80%99s%20weight%20is%20affected%20by%20many%20things%2C%20including%3A