Analiza BRAIN jest narzędziem do podejmowania decyzji, z którego można korzystać podczas ciąży lub porodu – w tym podejmowania tych decyzji, które mogą być konieczne szybko lub pod presją, na przykład podczas porodu – decyzji o interwencjach medycznych. Ćwiczenia z wykorzystaniem analizy BRAIN są dostępne w kursie szkoły rodzenia, który prowadzę.

Jeśli pamiętasz akronim „BRAIN” i to, co to oznacza, możesz zapamiętać kluczowe informacje, których potrzebujesz. Działa on najlepiej, gdy rozważasz jakieś działanie lub interwencję (na przykład, czy chcesz konkretny lek, test przesiewowy lub interwencję, taką jak indukcja porodu), ale te same zasady można zastosować również do innych decyzji.

OBGYN, położna lub pielęgniarka nie chcą zrujnować twojego dnia ani porodu. Robią wszystko, co w ich mocy. Tak jak żyjemy własnym życiem w najlepszy znany nam sposób, oni robią to samo. Spróbuj tego i sprawdź, czy możesz spojrzeć na swojego lekarza z innej, bardziej przyjaznej perspektywy?

BRAIN

B JAK BENEFITY (BENEFITS)
Pytanie, które możesz zadać w celu uzyskania informacji na temat korzyści, może brzmieć „W jaki sposób byłoby to pomocne?” Kierując się naszym scenariuszem indukcyjnym, twój lekarz może odpowiedzieć: „Nie będziesz już w ciąży, czuła się niekomfortowo i będziesz mieć już ze sobą swoje dziecko”.

R JAK RYZYKO (RISK)
Jakie jest ryzyko związane z lekami, które proponuje lekarz? Jakie są skutki uboczne? Jakie będą bezpośrednie skutki dla mojego ciała? Czy może to mieć długoterminowy wpływ na mnie lub moje dziecko? Czy są jakieś krótkoterminowe powikłania?

A JAK ALTERNATYWY (ALTERNATIVES)
To zdecydowanie moje ulubione pytanie, którego nie możemy pominąć. To bardzo ważne pytanie do lekarza czy położnej, to ono tak naprawdę jest wyzwaniem dla systemu opieki. Pozwala lekarzowi/położnej zatrzymać się na chwilę, spojrzeć poza schemat zaleceń i do tego czego przywykli i zastanowić się czy jest coś jeszcze innego co można zrobić.
„Jakie są moje inne opcje?”. W tym momencie twój dobrze poinformowany lekarz może z wahaniem zasugerować, aby poczekać kolejny niewygodny tydzień przed ponownym odwiedzeniem tego tematu. Bardzo często w sytuacji indukcji porodu okazuje się, że po użyciu algorytmu BRAIN można jednak zastosować monitoring ciąży a nie medyczne interwencje.I JAK

INTUICJA (INTUITION)
W tym momencie Ty i Twój partner powinniście naradzić się ze sobą, aby zobaczyć, co mówi Wam intuicja, Twoje ciało. Pomocne może być poproszenie o pięć lub dziesięć minut na rozmowę i swobodne wyrażanie siebie. Jeśli chcesz szybko opuścić pokój, po prostu powiedz, że chcesz poświęcić kilka minut na rozmowę o swojej decyzji. Przekonasz się, że jest to dość skuteczne.

N JAK NIC/NEGOCJACJE (NOTHING/NEGOTIATION)
A co gdy nie zrobimy nic? Co jeśli chce jeszcze poczekać? Jaki monitoring jest zalecany jeśli chciałąbym poczekać?
Teraz, gdy masz już chwilę na zebranie wszystkich informacji, jest to moment, w którym Ty i Twój lekarz czy położna negocjujecie decyzję możliwie zbliżoną do wygranej.

Pozornie często nam się wydaje, że to nie my podejmujemy decyzje w porodzie. Czasami nie chcemy ich podejmować bo przecież lekarz wie lepiej. Mamy taką wiarę i nadzieję. Pamiętaj, że lekarz jest tylko człowiekiem, może wczoraj miał trudny przypadek, może jest zmeczony a może przeczytał coś 20 lat temu i uważa, że to jedyna słuszna droga. Pamiętaj też, że z wyborami i rezultatami ich zostajesz Ty nie lekarz czy położna. Jeśli Ci mówią, że ryzykujesz nie godząc się na indukcje to kto (na przykład) weźmie odpowiedzialnośc prawną, zawodową i finansową za nieudaną indukcje i powikłania jeśli się na nią zgodzisz? Nikt. To co się dzieje z Twoim ciałem i dzieckiem to Twoja decyzja. W podejmowaniu decyzji i dostarczaniu alternatyw wyszkolone są doule, czasami warto się z taką skonsultować lub rozważyć nawiązanie współpracy. Jeśli natomiast jesteś pewna czego chcesz a Twój lekarz/położna niechętnie podchodzą do Twoich planów (poród w domu po CC, gentle CS) pamiętaj – nie ma sensu wchodzić w dyskusje ale merytorycznie informować o swoich planach i potrzebach.