W niektórych kulturach jedzenie i napoje są spożywane podczas porodu w celu odżywienia i poprawienia komfortu, aby sprostać wymaganiom porodu. Jednak w wielu szpitalach spożycie pokarmów jest ograniczone w odpowiedzi na pracę Mendelsona z lat 40stych XX wieku. Mendelson stwierdził, że podczas znieczulenia ogólnego (dziś nie podaje się znieczulenia ogólnego jeśli nie jest to niezbędnie konieczne! Użycie takiego znieczulenia przy CC jest niezwykle rzadkie) zwiększone było ryzyko przedostania się treści żołądkowej do płuc. Kwaśna natura płynu żołądkowego i obecność cząstek jedzenia były szczególnie niebezpieczne i potencjalnie mogły prowadzić do ciężkiej choroby płuc lub śmierci. Od lat 40. XX wieku znieczulenie położnicze znacznie się zmieniło, wraz z lepszymi technikami znieczulenia ogólnego i większym wykorzystaniem znieczulenia regionalnego (jak epidural). Postępy te oraz doniesienia kobiet, że uważają ograniczenia za nieprzyjemne, doprowadziły do ​​badań nad tymi ograniczeniami. Ponadto brak sił i energii może być związany z dłuższymi i bardziej bolesnymi porodami, a post nie gwarantuje pustego żołądka ani mniejszej kwasowości.

Autorzy badań Cochrane zauważają, że większość kobiet wydaje się naturalnie ograniczać spożycie, gdy siła porodu staje się silniejsza. Doszli do wniosku, że kobiety niskiego ryzyka powinny mieć prawo wyboru, czy chcą jeść i pić podczas porodu (Singata i in. 2013). W żadnym badaniu nie badano jedzenia podczas porodu u osób, które są bardziej narażone na konieczność cięcia cesarskiego w znieczuleniu ogólnym.

Z powodu braku badań i mocnego argumentu na za lub przeciw Amerykańskie Stwoarzyszenie Anestezjologów wydało oświadczenie o limitacji posiłków u kobiet „high risk”.

Jeśli jesteś w ciąży niskiego ryzyka możesz jeść podczas porodu – a nawet powinnaś, i pić!

Jeżeli jesteś umówiona na indukcję porodu możesz być poproszona o spożywanie mniejszych ilości lub prostszych węglowodanów. Badania wspominają wody izotoniczne. Pić zwykła wodę możesz.

Jeśli jesteś umówiona na CC powinnaś się zjawić na czczo. W angielskich szpitalach będziesz mogła popijać małe łyki wody.

Jak widzisz nie ma to potwierdzenia w badaniach ale (oczywiście jak zwykle) na podstawie ich braku lekarze podjęli decyzje o ograniczeniu spożycia posiłków jeśli to możliwe. Jedzenie i picie będzie miało wpływ na to jak czujesz się podczas porodu, można więc powiedzieć, że jest to skłądowa technik łagodzenia bólu porodowego. Więcej o naturalnych technikach łagodzenia bólu przeczytasz na grupie tutaj >

Źródła:
https://evidencebasedbirth.com/evidence-eating-drinking-la…/
https://www.cochrane.org/…/PREG_eating-and-drinking-in-labo…
https://academic.oup.com/bjaed/article/6/6/215/287722