doula porodowa

Kim jest doula?

„Doula jest profesjonalistą przeszkolonym w zakresie porodu, który zapewnia emocjonalne, fizyczne i edukacyjne wsparcie dla matki, która oczekuje dziecka, doświadcza porodu lub niedawno urodziła dziecko. Celem douli jest pomóc kobietom w bezpiecznym, zapadającym w pamięć i wzmacniającym doświadczeniu narodzin”.

Czy potrzebuję douli?

„Doule są ważne dla kobiet, ponieważ ich jedynym celem jest zapewnienie wsparcia fizycznego, emocjonalnego i informacyjnego w czasie porodu bez żadnej pomocy medycznej” – Ami Burns, wychowawczyni dzieci i doula.

Dowody naukowe dotyczące wpływu doul na poród:

W przypadku większości z tych wyników (oznaczonych gwiazdkami *) najlepsze wyniki uzyskano, gdy osoba rodząca korzystała z ciągłego wsparcia od osoby, która NIE była członkiem personelu szpitala i która NIE była częścią ich sieci społecznościowej. Kiedy doula zapewniała ciągłą pomoc dla rodzącej, kobiety doświadczyły:

31% spadek w indukcjach porodu*
28% zmniejszenie ryzyka cesarskiego cięcia*
12% wzrost prawdopodobieństwa spontanicznego porodu*
9% spadek stosowania jakichkolwiek leków przeciwbólowych
14% zmniejszenie ryzyka przyjęcia noworodków do NICU
34% zmniejszenie ryzyka niezadowolenia z doznania narodzin*
*evidencebasedbirth.com

Co mogę Ci zaoferować jako Twoja doula w czasie porodu?

 

Wsparcie fizyczne

Stworzę spokojne otoczenie
Pomoc w terapii wodnej
Podawanie jedzenia i napojów
Wspieram w drodze do łazienki i z niej

Wsparcie emocjonalne

Dbam o zdrowie emocjonalne matki i wzmacnianie jej zdolności do pozytywnych wspomnień związanych z narodzinami
Wsparcie emocjonalne dla partnera osoby rodzącej
Pomagam przepracować lęki i zwątpienie w siebie
Słucham Cię z empatią

Wsparcie informacyjne

Informuję Ciebie i partnera o przebiegu porodu
Zapewniam dostęp do informacji opartych na dowodach naukowych dotyczących opcji porodu
Wyjaśniam procedury medyczne przed lub w momencie ich wystąpienia

Wspieranie rodzin w ich prawie do podejmowania decyzji dotyczących własnego ciała i dziecka

Interpretowanie różnych dźwięków, które wydajesz

Zachęcam Cię lub partnera do zadawania pytań i zwerbalizowania ich preferencji
Wzmacniam Twój głos, jeśli jest on odrzucana, ignorowany lub nie słyszany: „Przepraszam, X próbuje ci coś powiedzieć. Nie byłam pewna, czy ją słyszałaś, czy nie. „
Jeśli nie jesteś świadoma, że ​​usługodawca zamierza przeprowadzić interwencję, doula może wskazać, co zamierza zrobić pielęgniarka lub lekarz, i zapytać rodzącą, czy ma jakiekolwiek pytania dotyczące tego, co ma się wydarzyć. Na przykład, jeśli wygląda na to, że prowadzący poród przeprowadzi nacięcie krocza bez zgody tej osoby: „Dr. Smith ma nożyczki w dłoni. Czy masz jakieś pytania dotyczące tego, co chce zrobić z nożyczkami?”

Jaka jest różnica pomiędzy położną a doulą?

Położne udzielają wsparcia, kiedy tylko mogą, ale badania wykazały, że pielęgniarki zajmujące się rodzącą mogą spędzać jedynie ograniczoną ilość czasu w pokoju każdej rodziny. W jednym z badań, które miały miejsce w USA, pielęgniarki spędzały około 31% całego porodu w pokoju z nimi (!)

Oznacza to, że przez 1/3 czasu ty i twój partner porodowy pozostaniecie sami w pokoju. może to być dobre dla niektórych mam, ale powoduje niepokój innych.

Również spotkasz się z Doula kilka razy w czasie ciąży, zazwyczaj będzie ona twoim indywidualnym nauczycielem Szkoły Rodzenia w ciąży. wtedy będziesz mieć jej wsparcie po urodzeniu, w okresie karmienia piersią lub połogu.

Jak udowodniono, nieprzerwane świadczenie usług w okresie okołoporodowym ma wiele korzyści dla zdrowia psychicznego matek i ogólnego dobrego samopoczucia.

Co mogę ci zaoferować w pakiecie jako Twoja Doula?

2 – 3 wizyty przedporodowe. Przygotowanie planu porodu i wsparcie przez ciążę.
4-5 tygodni on call na poród (37-42 tygodnie)
Pakiet wizyt po porodzie 1 – 2 spotkania, doradztwo laktacyjne
Nie ma znaczenia, jaki rodzaj porodu będziesz mieć Będę tam dla ciebie (dom, szpital, sanktuarium, cesarskie cięcie)

“Anię wybrałam jako swoją doule i partnerkę porodową w jednym. Pomimo tego, że rodziłam już 2 razy (ale metodą wywołania/przyspieszenia oksytocyną porodu w PL) to potrzebowałam wsparcia w zapoznaniu się z systemem okołoporodowym, jaki panuje w UK oraz pomocy w przygotowaniu się do porodu naturalnego, bez jakichkolwiek przyspieszaczy. Dzięki niej zdobyłam tę wiedzę wyczerpująco, wiem, co mam robić, jak mam sobie pomóc w porodzie i przede wszystkim, jak pomóc dziecku wyjść bezpiecznie.
Zrozumiałam, że to JA rodzę MOJE dziecko, a nie lekarz czy położna – to JA.
Szczerze polecam każdej przyszłej mamie, która się boi lub która ma jakiekolwiek wątpliwości. ,,Zaufaj naturze, wsłuchaj się w siebie” to jest klucz. Dziekuję Aniu za to, że jesteś. ❤️”

Pozwól mi być blisko podczas najważniejszego dnia twojej rodziny!