Listopad 2020

Tym przewrotnym tytułem chciałam Was wprowadzić w historię Ani, z którą współpracowałam w listopadzie ubiegłego roku. Byłam jej doulą. Pracowałyśmy całą ciąże.

Nasz plan porodu to było Gentle CS, o tym przeczytasz więcej w moim wpisie TUTAJ

Zadałam Ani parę pytań o naszą współpracę. Trochę po to aby obalić mity, że doula jest tylko na poród, poród naturalny.

Skąd wiedziałaś o doulach i dlaczego zdecydowałaś się na współpracę?

O Ani dowiedzialam sie z FB. W pierwszej ciąży miałam jedna czy dwie konsultacje ale jakoś nie pomyślałam o dłuższej współpracy z Anią. W drugiej ciąży niestety mąż nie mógł być ze mną więc pomyślałam, że teraz może mi się przydać jej pomoc. Nie zdawałam sobie sprawy ile pomocy, otuchy oraz wsparcia mi to doda.

Większość rodzin uważa, że doula jest tylko na poród. Jakie benefity z wynajęcia douli Ty poczułaś w ciąży i po porodzie?

Ania nie jest tylko doulą. To ktoś kto słucha, ktoś kto doradzi, ktoś kto jest przy Tobie i pomaga na każdym kroku. Zawsze mogłam do Ani pisać a ona cierpliwie słuchała i starała się pomóc. Ania szybko wyczuła jaką osoba jestem wiec wiedzial jak pomóc i co działą najlepiej.

Twój poród praktycznie od początku był planowany na Cesarskie Cięcie, czy wynajęcie douli nadal było dla Ciebie ważne i dlaczego? Niektórzy uważają, że doule są od porodów domowych.

Dla mnie wynajęcie douli było po to (choć nie tylko) by był przy mnie ktoś kto mnie zrozumie, ktoś kto sie zna na rzeczy, ktoś kto bedzie ze mna I przy mnie kiedy potrzebuje. I oczywiscie, mąż był wsparciem, ale to nie było to – to takie “męskie” wsparcie, podczas kiedy ja potrzebowałam wsparcia kobiecego oraz eksperta – by wywalczyć o poród który chciałam, mimo iż nie był on siłami natury. Bo dzięki Ani dowiedziałam się, że jest o co walczyć i całkiem sporo rzeczy powinno znaleźć się w moim planie porodu.

Porównując przygotowanie, które jest darmowe na NHS i opiekę, którą świadczą doule – jak porównujesz te dwie usługi? NHS vs doula?

Nie bede mowic ze mialam zero wsparcia z NHS bo mialam. Przez kilka miesięcy w mojej ciąży byłam pod opieką Mental Health Team, jako że przechodziłam terapię po traumatycznym pierwszym porodzie – oni naprawde byli tam niesamowici. Ale to tylko właściwie tam. Czy położna, czy w szpitalu albo inne osoby – to takie wyrywkowe, wg schematu. Nikt nie skupiał się tak naprawdę na tym co ja chciałam I czego potrzebowałam. Byle by następny, żeby zaliczyć. Zupelne przeciwienstwo Ani – z nią idzie się do przodu bo ona Cię pcha i podnosi kiedy nie masz już sił.

Czy doula jest tylko na pierwszy poród?

Żaluję że nie miałam Ani przy pierwszym porodzie – takie zdanie powiedziałam do swojej koleżanki wczoraj. Także zdecydowanie czy pierwszy poród czy piąty, ja polecam!

Czy doula ma wpływ na zadowolenie z porodu i połogu?

Zdecydowanie tak – Pomimo, że miałam Cesarskie Cięcie wykonane przez zespół szpitalny, to było to wspaniałe doświadczenie dzięki pomocy Ani. To ona uświadomiła mnie o tym jak może wyglądać delikatna Cesarka i wielu innych sprawach. To o nie walczyłam przez długie miesiące i tygodnie z NHS.

Przykladem byl termin porodu, na który oni upierali się tydzień wcześniej. Dzięki Ani dowiedzialam się jakie są moje prawa, że nie muszę się na to zgodzić ani na nic innego, bo to mój poród – nie ich. Oni nie mogą narzucać mi co i kiedy. Pozniej okazało się, że to nie ryzyko jakie niosło za sobą moja przypadłość (placenta previa) a grafik lekarzy stał na przeszkodzie mojej dacie (moj consultant wtedy mial miec wakacje). Ostatecznie, po przyznaniu tego, wyznaczono mi datę porodu dzień po mojej dacie porodu. Zupełnie to mnie zszokowało bo jeszcze przez ostatnie dwa miesiące musiałąm wysłuchiwać jak to nieodpowiedzialnie byłoby nie mieć cięcia w 39 tygodniu. A tu nagle wyszła sprawa z tymi wakacjami i termin na dzień po. Zupełnie bez sensu i tylko mnie to upewniło, że dobrze robię.

[Ania: Głównym argumentem na to aby wykonać cesarkę w 39 tygodniu – poza wakacjami jak się potem okazało – było zagorżenie porodem i wykrwawienie się Ani. Dużo straszenia i mało konkretów. Ostatecznie lekarze sami zaproponowali datę po aby nie kolidowało to z ich grafikiem… (no comment) ale Ania zaczęła rodzić dokładnie w dni swojego porodu. Odeszły jej wody. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu po przyjechaniu do szpitala wcale nie była traktowana jakby zaraz miała się wykrwaić (ktg + usg + leżenie). Na Cesarskie Cięcie czekałyśmy jeszcze godzinę od mojego przyjazdu. Czy coś z tym zrobimy? Pewnie nie. Sam poród był wspaniały z muzyką w tle i bujającymi się lekarzami w rytm. I cieszymy się, że potraktowano nas poważnie, jako partnerów porodowych.]

Czy doula ma według Ciebie wpływ na długość karmienia piersią?

Z tym pytaniem zastanawiałam się co odpowiedzieć, ale jeśli chodzi o mnie to nie ma znaczacego wplywu. Chciałam karmić pół roku i tyle bedę. Ale Ania niczego nie narzuca. Owszem zachęca, mówi i tłumaczy ale to moja decyzja. Natomiast bardzo cenię wiedzę Ani w tym i innych tematach – to bardzo pomogło mi.

Czy jest coś jeszcze o czym chciałabyś opowiedzieć? Co byś powiedziała rodzicom, którzy słyszą o douli po raz pierwszy?

Jak wspomniałam powyżej żałuję że nie mialam Ani przy pierwszym porodzie. Ten poród był wspaniały dzięki niej. Nadal pozostajemy w kontakcie. Ania jest świetną osobą oraz fachowcem i polecam ją każdemu kto jest w ciąży.

[Ania: Ten poród był wspaniały bo Ania na niego mocno pracowała, bardzo się przygotowywała, ufała swojemu ciału i dziecku. I kontynuuje to w opiece nad swoją malutką. Poród był spokojny, delikatny a połóg Ania zaplanowała sobie wcześniej i dzięki czemu czuje się bardzo dobrze. Wspaniła to była przygoda i cieszę się, że mogłam być jej częścią. Kiedy widzę jak moi klienci sami świetnie sobie radzą, są pewni siebie i osiągają sukces jako rodzice to największa nagroda]